ADVENT

Adventní čas je jeden z hlavních důvodů, proč zbožňuji zimu ze všech ročních období nejvíce. K adventu neodmyslitelně patří adventní věnec a neumím si představit, že bych si jej každoročně nevyrobila. I když mívám v tomto období  většinou na spěch, nikdy mě nelákalo zakoupit věnec v květinářství. Vím kolik času trvá vyrobit jeden adventní věnec a proto chápu, proč v květinářstvích nabízejí na můj vkus tak nějak ochuzené věnce. Možná  spoustu z vás  věnec vyrábí a můj článek bude pro vás alespoň  inspirací. Pro začátečníky sdílím svůj návod, jak vyrobit opravdu kouzelný adventní věnec. 🙂  

Důležité je vědět, co chcete. Každý rok vévodí Vánocům jiná barva, letos nejde tak ani o jednu barvu jako spíše o soubor mnoha barev. Duhový věnec může být osvěžující a možná, že ho ještě pro někoho vyrobím.  

  Může se zdát, že v adventní čas najdete spoustu ozdob na věnec, ale opak je pravdou. Rok od roku mi přijde hledání ozdob složitější. Letos jsem byla bohužel odkázána na Brno a v závěru jsem byla mile překvapená. Na zelném trhu jsem objevila jeden stánek, kde měli spoustu sušeného kvítí, drobné ozdoby v podobě hvězdiček nebo červených bobulí či mini baněk, sušené ovoce, skořici . No a zde jsem nakoupila prakticky všechno včetně nepostradatelného korpusu na věnec, drátku a podstavce na svíčky. V květinářství jsem zakoupila sníh ve spreji, což bylo jediné. Ve většině květinářství buď nabízeli jen hotové věnce a nebo hodně omezený výběr ozdob.

Nezapomeňte na pentle, ty jsem koupila v galanterii Neroli. Velký výběr mají i ve Stoklase. Svíčky seženete prakticky kdekoliv, od Albertu až po tržnice. 

Důležité jsou větvičky, kterými obalíte korpus. Nejoblíbenější jsou smrkové, borové, jedlové, větvičky ze stříbrného smrku. Letos jsem obohatila věnec o větvičky z krušpánku a tůje. Nic nepokazíte přidáním cesmíny či uschlých větviček pokrytých lišejníkem. Udělejte si procházku a navštivte například les, kde kromě větví najdete i šišky. Určitě vás tvorba bude bavit více než když si koupíte větve na trzích za hříšné peníze. 

Pro výrobu jsou nepostradatelné pořádné nůžky. Jasně, s těmi na papír ustřihnete větev s větší námahou taky. To zase jo. Je ale možné, že to bude taky to poslední co s nůžkami stříháte. Já používám zahradnické nůžky  značky Fiskar a přiznávám se, že s nimi střihám i drátek. Často se pro přichycení ozdob používá tavná pistole, kterou jsem zatím nikdy nepoužila, ale dala jsem vám ji do obrázku jako možnou variantu.

No a konečně se dostáváme k samotné výrobě. Natříhejte si větve na menší větvičky a prostě jen obmotávejte drátek kolem nich kolem korpusu. Občas klidně přimíchejte nějaké to sušené kvítí. 

Ozdoby můžete přilepit tavnou pistolí a nebo jen zastrkat za drátky, jak můžete vidět na snímcích. Záleží jaký věnec vyrábíte. Někdy lepidlo nevyužije a jindy se bez něj zkrátka neobejdete.

Přidám svíčky s podstavečky, pentle a je hotovo! Nakonec ještě ledabyle nanesu sníh ve spreji a jsem spokojená. Nikdy si k tomu nezapomenu pustit vánoční film nebo hudbu. 🙂 Letos věnců tvořím více, takže je budu sdílet na našem IG pro inspiraci.  Přeji úspěšné tvoření a hezký advent. 

Vaše Lucie 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *